انواع لحاف

همه ی ایرانی ها معمولا هنگام خواب رواندازی را برای خود در نظر می گیرند ، این روانداز می تواند پتویی سبک و نازک باشد یا لحافی حجیم و پف دار ولی سبک . دیگر دوره ی استفاده از لحاف های سنگین قدیمی به پایان رسیده بنابراین شما می توانید  با انتخاب الیاف موردنظر خود از لحاف های سبک تر استفاده کنید .

مشخصات لحاف خوب

لحاف یا پتو که از زمان های قدیم نیز مورد استفاده عموم مردم قرار می گرفته رؤیای خواب گرم و نرم را برای شما محقق می کند.لحاف حرارت معمولی بدن را در زمان بی‌تحرکی و خواب نگه می‌دارد تا سیستم ایمنی بدن، اجازه خوابیدن را به آن بدهد. یک لحاف خوب و مناسب خواب آرام را تضمین می کند .

چه چیزی یک خواب گرم و راحت را برای شما به ارمغان می آورد؟

همه ی ایرانی ها معمولا هنگام خواب رواندازی را برای خود در نظر می گیرند ، این روانداز می تواند پتویی سبک و نازک باشد یا لحافی حجیم و پف دار ولی سبک . دیگر دوره ی استفاده از لحاف های سنگین قدیمی به پایان رسیده بنابراین شما می توانید  با انتخاب الیاف موردنظر خود از لحاف های سبک تر استفاده کنید .

برای داشتن لحاف خوب چه الیافی مناسب است ؟


 ازالیاف های متنوعی برای داخل لحاف ها استفاده می کنند .این الیاف شامل پشم ، پنبه ، پر ، بامبو، اکالیپتوس ،ویسکوز، پلی استر و … می شود .

  • پشم

پشم محصولی طبیعی ( ارگانیک ) می باشد که به دلیل حفظ رطوبت ، تعادل دمایی در بدن برقرار می کند. برای حفظ خاصیت این الیاف آن را رنگ نمی کنند و به رنگ طبیعی می باشد.پزشکان و متخصصان طب سنتی محصولات پشمی را تایید کرده و استفاده از این محصولات را توصیه می کنند و بر این باورند که این نوع محصولات برای افرادی که طبع سردی دارند مناسب است .پشم گوسفند قبل از استفاده شست و شو ،تمیز و بوزدایی میشود و کاملا ضد باکتری و ضد آلرژی می باشد.

  • پر

لحاف پر که از قدیم نیز مورد استفاده مردم قرار می گرفته یکی از بهترین انواع لحاف های طبیعی است به این دلیل که پر بسیار نرم  و لطیف می باشد و امکان خواب راحتی را به شما میدهد . در لحاف پر، از پر ریز و پر درشت استفاده شده است که نسبت پر درشت به پر ریز بیشتر است.

جالب است بدانید مطالب غیر علمی منتشرشده پیرامون خطرات احتمالی لحاف پربرای مبتلایان به آسم و یا آلرژی در صورت استفاده از پر،هیچگونه وجاهت علمی نداشته بدین ترتیب که افراد مبتلا به آلرژی لزوما به تمامی مواد و یا اشیاء مستعد ایجاد آلرژی،واکنش نشان نمیدهند.پرهایی که برای استفاده  در برندهای معتبر به کار گرفته می شود قبل از اراِئه به بازار تمیز، ضد عفونی و بوزدایی شده تا برای مصرف کننده مشکلی را به همراه نیاورد ولی بهتر است مبتلایان به آلرژی از لحاف پر با احتیاط استفاده کنند.

  • پنبه

لحاف پنبه ای از الیاف گیاهی طبیعی پنبه تشکیل شده است . الیاف طبیعی، به الیافی گفته می شود که منشأ طبیعی دارند و مواد شیمیایی در تولید آنها به کار نرفته است.الیاف طبیعی جذب آب بالایی نسبت به الیاف مصنوعی دارند وعایق حرارتی بهتری نسبت به الیاف ساخته دست بشر هستند.

  • بامبو و اکالیپتوس

پارچه های تهیه شده از نخ گیاه بامبو قابلیت جذب رطوبت ، نفوذپذیری و گردش هوا را دارد در نتیجه بوهای بد را خنثی کرده و انتخاب خوبی برای مناطق گرمسیری می باشد.الیاف داخلی لحاف بامبو از فیبر طبیعی سلولزگرفته شده است ، به همین دلیل نرم  بوده و حس راحتی را به همراه می آورد.این الیاف خاصیت ضدباکتری و آنتی استاتیک دارد و به دلیل گیاهی بودن کاملا ضد آلرژی می باشد.پارچه های تولید شده از گیاه اکالیپتوس حس خنکی را به مصرف کننده القا  می کند وتمام خواص الیاف بامبو را نیز داراست .

  • لحاف الیاف ویسکوز و مصنوعی

این نوع لحاف ها که با الیاف مصنوعی پر شده است  معمولا لحاف های سبکی هستند که باتوجه به قیمت مقرون به صرفه ای که دارند دارای کاربرد فراوانی هستند.این الیاف با استفاده از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا تهیه شده است و به اشکال گوناکون عرضه می شود .

لحاف های آماده موجود در بازار چه سایزهایی دارد؟

حتما  برایتان این سوال پیش آمده که سایزهای استاندارد لحاف و ملحفه  مناسب برای هرتخت  کدام است ؟ ما شمارا با انواع تخت ها و لحاف ها آشنا می کنیم .

انواع تخت یکنفره :

سایز تخت یکنفره معمولی 200*90 است که سایز لحاف مناسب برای این تخت 220*160 می باشد.

سایزتخت  یک نفره بزرگ یا به اصطلاح همان یک ونیم نفره  200*120 است که این سایز در لحاف استاندارد نیست و برای این تخت معمولا  از همان لحاف یک نفره و یا دونفره کوچک استفاده می کنند .

انواع تخت دونفره :

سایز تخت دونفره استاندارد 200*160 است که سایز لحاف متناسب با آن 220*200 می باشد .

سایز تخت دونفره بزرگ 200 *180 است که سایز لحاف متناسب با آن 220*240 می باشد.

سایز تخت دونفره 200*200 نیز موجود است که سایز لحاف مربوط به آن 240*260 در نظر گرفته می شود .


لحاف باید قابلیت ارتجاعی داشته باشد و وقتی ان را با دست فشار می دهید به حالت اولیه خود باز گردد . بهترین رویه برای لحاف ها رویه هایی با جنس کتان و یا الیاف گیاهی می باشد که از تعریق بدن جلوگیری کند .

از ملحفه استفاده کنید !

تمامی لحاف های خامی که نام برده شد سفید رنگ با پارچه ساده یا ژاکارد می باشد  که نیاز به کاور یا همان ملحفه دارد که علاوه بر جنبه ی زیبایی دوام بیشتری داشته باشد .لحاف هایی که دارای ملحفه هستند، گرما را نیز بهتر نگه می‌دارند.

در شست و شو دقت کنید !

بهتر است برای نگهداری و دوام بیشتر لحاف و ملحفه های منزل خود در شست و شوی آن دقت کنید زیرا شست و شوی لحاف کار ساده ای نیست !

بهترین روش در شست و شوی آن ها استفاده از آب 30 تا 40 درجه و مایع لباسشویی است.

دقت داشته باشید که پس از شست و شو داخل لحاف کف باقی نماند و برای خشک شدن در معرض نور مستقیم نورخورشید قرار نگیرد .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید

کپی لینک در کلیپبورد

کپی